15 maja na drugie śniadanie, oprócz kanapki z serem, wyciągnęliśmy wybraną przez siebie książkę. Tyle wystarczyło, aby dołączyć do pobijania rekordu liczby osób czytających na przerwie - akcji organizowanej z okazji XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Patrzyliśmy przez ramię na tytuły, które przynieśliśmy, a tekst przed nami zdawał się od razu mniej interesujący. "Co czytasz?" - w końcu pytaliśmy i okazywało się, że (zwykle!) wcale nie podręcznik, nawet nie lekturę.

Podczas gdy 63% Polaków nie czyta książek, my wolimy być niestatystyczni i do "niestatystyczności" zachęcać. Na korytarzu głównym zawisły plakaty przygotowane przez Julię Sitarską, a dzień później rozstawialiśmy stoisko naszej loterii. Trzej szczęśliwcy, którzy wzięli udział w akcji, wygrali atrakcyjne nagrody książkowe zafundowane przez szkolną bibliotekę. Na pocieszenie pozostałych uczestników, warto samemu przekonać się, że najnowsze pozycje w naszej bibliotece są już normą. Wchodzić, nie pukać.

Jeśli czytając na schodach, zablokowaliśmy przejście do sekretariatu, czujemy się usprawiedliwieni.
Wierzymy że każdy, kto oswoi się z książką na szkolnym korytarzu, wyciągnie ją także później - w autobusie, poczekalni i dorosłym życiu.

Julia Wolińska (autorka tekstu)

Beata Kondraczyk (opiekun projektu)