ifigenia ILO Olsztyn 001W grudniu obchodziliśmy Dzień Patrona, a już w styczniu pojawia się kolejna istotna data. 27 stycznia 1894 roku, w auli ówczesnego Królewskiego Gimnazjum Klasycznego, uroczyście zawieszono obraz Heinricha Gärtnera „Ifigenia w Taurydzie”, który w 1989 roku wpisano do rejestru zabytków.

Ifigenia, choć jest postacią mitologiczną pojawiającą się u boku o wiele bardziej znanych od niej bohaterów historii wojny trojańskiej, zajmuje ważne miejsce w pamięci osób, które ją dostrzegły na monumentalnym obrazie w auli naszej szkoły. Towarzyszy od 127 lat kolejnym pokoleniom uczniów w trakcie ważnych egzaminów, ale też w czasie studniówek i innych uroczystości. Świetnie się miewa, mimo że obok jej głowy w trakcie prac konserwatorskich w 2007 roku znaleziono dziewięć śladów po pociskach z czasów drugiej wojny światowej. Dobrą formę zapewne zawdzięcza niestarzejącym się humanistycznym wartościom, które zawsze w murach Jedynki były wysoko cenione.

Teraz, w czasie pandemii, nadal stoi zamyślona i wpatrzona w morze. Z pewnością czeka, tak jak my wszyscy, na powrót uczniów do szkoły.