Olga Tokarczuk Laureatem Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018

Wielki sukces polskiej pisarki i historyczny moment dla polskiej literatury.
Szwedzka Akademia uzasadniając przyznanie nagrody, stwierdziła, że Polka otrzymuje laureata za „wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Olga Tokarczuk jest pisarką światowego formatu, jej powieści zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym japoński i hindi. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród między innymi;
The Men Booker Interantional Prize 2018 za powieść Bieguni , dwukrotną laureatką NIKE za powieść„Bieguni”2008 i „Księgi Jakubowe”2015.
O literaturze mówi:
„Dzięki literaturze potrafimy stworzyć wielką wspólnotę opowieści, w których każdy będzie mógł rozpoznać siebie w innym człowieku. Bez względu na język i kulturę, religię i narodowość. Dlatego w literaturze jest dla nas nadzieja – ci, którzy w niej uczestniczą, istnieją po wielokroć, widzą więcej i szerzej”

Laureatem za rok 2019 został austriacki pisarz Peter Handke za ”wpływową twórczość, która z językowym geniuszem eksploruje peryferia i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Polscy Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk.

Zapraszamy do lektury!
W bibliotece czeka na Was szeroki wybór powieści Noblistki.

NIKE 2019- nagroda została przyznana

NIKE 2019- nagroda została przyznana dla „Nie ma” autorstwa Mariusza Szczygła.

„Nie ma” to przede wszystkim książka o ludziach, którzy musieli pogodzić się z pustką nagle pojawiającą się w ich życiu. Napisana w formie zbioru reportaży. Bohaterzy książki to; czeska poetka, polskie bliźniaczki Wożnickie, rzeźbiarz, izraelska pisarka, ukraiński żołnierz, albański malarz a także ojciec, z którym Szczygieł wybiera się po raz ostatni do Pragi.

„To czego nie ma , staje się nieuchwytne i niepoliczalne a to, co jest sterczy samotnie jak szyderstwo”

Jest to jedna z ośmiu książek napisanych przez pisarza.
Poprzednie nominacje przyniosły autorowi reporterskie książki o Czechach „Gottland” i „Zrób sobie raj”- opowieści o zwyczajach i mentalności Czechów. Na podstawie reportaży wystawiono sztuki w teatrze w Warszawie, Chorzowie, Wrocławiu i Pradze.

Galeria 1

Biblioteka zaprasza wszystkich entuzjastów sztuki, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. W czytelni czekają na Was dwie duże tablice, na których możecie zaprezentować swoje prace plastyczne. Forma i technika jest dowolna, mogą to być rysunki, obrazy, plakaty wykonane dowolną techniką i w dowolnym w formacie.
Czekamy na Was i Wasze prace
Zapraszamy !

Porozmawiajmy o książkach

Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do podzielenia się swoimi wrażeniami
z przeczytanej lektury. Piszcie o książkach, które zrobiły na nas wrażenie jak i tych, które
z jakiś powodów Was zawiodły .Czekamy na Wasze recenzje, które możecie dostarczać bezpośrednio do biblioteki lub przesłać na adres: bTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najciekawsze z nich opublikujemy na stronie internetowej biblioteki.

Zapraszamy!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W maju 2018 r. biblioteka 1LO otrzymała fundusze na zakup książek z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Dzięki programowi księgozbiór biblioteki został wzbogacony o nowe tytuły. Zakupy księgarskie poprzedziła ankieta czytelnicza, gdzie uczniowie i nauczyciele mieli możliwość wypowiedzenia się na temat swoich preferencji czytelniczych. Wśród nich pojawiły się tytuły będące aktualnymi bestsellerami księgarskimi, jak i te ambitne, które zdobywają literackie nagrody.
Na zdjęciach prezentujemy nasze najnowsze egzemplarze.

Konkurs fotograficzny „Sleeveface”

UWAGA!

Konkurs fotograficzny czyli ubierz się w książkę - „Sleeveface”

Wybierz książkę , która jest dostępna w bibliotece szkolnej i zrób jej zdjęcie w taki sposób, aby okładka i postać tworzyły kompletną całość.

Fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece szkoły.
Prace(na papierze A4 lubA3) będą przyjmowane w bibliotece szkolnej do 23 października.
Dla najbardziej kreatywnych twórców przewidziane są nagrody książkowe.
Ocenę prac dokona specjalnie powołane Jury. Ogłoszenie wyników 28 października na stronie biblioteki i Facebook.

Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość

Zapraszamy!

Więcej artykułów…