Aktualności

27.01.2020r. obchodziliśmy 75 rocznicę wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Nawiązując do wydarzenia, postanowiłam przypomnieć Wam wyjątkowe spotkanie, które odbyło się w pazdzierniku ubiegłego roku, w auli naszej szkoły. Honorowym gościem była wtedy, polsko-izraelska pisarka i poetka Halina Birenbaum, była więżniarka obozu Auschwitz Birkenau. Autorka na zaproszenie Fundacji Borussia, przyleciała bezpośrednio z Izraela, aby dać świadectwo traumatycznym doświadczeniom z pobytu w obozie.Przekaz był tak sugestywny i emocjonalny, że wielu z nas uległo szczeremu wzruszeniu.Niestety, nie wszystkim było nam dane uczestniczyć w tym wydarzeniu, dlatego też zachęcam Was do zapoznania się z książką pt."To nie deszcz, to ludzie" autorstwa H.Birenbaum. Pozycja jest głęboką i osobistą rozmową z Moniką Tutak-Goll, w której wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność.Książka z autografem, znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Zapraszamy do biblioteki!

Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej www.polona.pl i na stronie www.wolelektury.pl . Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę"Pobierz"(bez konieczności logowania), widoczną w prawym górnym rogu i wybrać audiobook w formacie MPEG.Wśród prpozycji znajdziecie: klasykę literatury polskiej, książki dla najmlodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy.

Polecamy również youtubowy kanał z audiobookami"Audioteka"- za darmo można przesłuchać 400książek.Pośród nich można znalezć m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie i klasykę z kraju i ze świata.

Polecamy!

Z przyjemnością informujemy, iż nagrodę główną w konkursie literackim "Opowiadanie świąteczne", otrzymuje Wiktoria Pierednik z kl.2d ex aequo z Oliwią Zdunek z klasy 2G.Prace zostały ocenione przez szkolne jury nauczycieli: Wiesławę Zielińską, Beatę Kondraczyk i Andrzeja Dzika. Autorzy prac wykazali się dużą wyobraznią, oryginalnością i poziomem literackim. Zwyciężczyniom i wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Życzymy dalszych sukcesów! Nagrody zostaną przyznane po powrocie uczniów do trybu nauczania stacjonarnego.

Opowiadania ukażą się w najbilższym wydaniu "Merkuriusza" oraz dostępne będą w bibliotece naszej szkoły.

100 lat temu, 22 stycznia 1921r. w Warszawie , urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, prozaik, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z czołowych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, powszechnie uznany za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego.Zginął w czasie powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu"Parasol" Armii Krajowej, mając zaledwie 23lata.Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką, ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i okolo 20 opowiadań.

Więcej informacj na stronie  www.baczynski.polskieradio24.pl  Znajdziecie tam unikatowe nagrania i opowieści członków rodziny, przyjaciół, żołnierzy,kolegów, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

REGULAMIN KONKURSU

Pod hasłem „łączą nas książki” ruszyła druga odsłona  wirtualnej imprezy czytelniczej Booktarg.To wielkie wydarzenie kulturalne obfitujące w interesujące wydarzenia i spotkania czytelnicze, które będą się odbywały w dziewięciu blokach tematycznych: epickim (literatura piękna, współczesna, pamiętniki, opowiadania), kryminalnym (thrillery, kryminały, sensacje), romantycznym (literatura obyczajowa, erotyczna, romanse), publicystycznym (literatura faktu, reportaże, książki kulinarne), fantastycznym (SF, fantastyka, horrory), dziecięcym i młodzieżowym, filmowym (ekranizacje książka i film), branżowym oraz translatorskim. Wśród nich, spotkanie z Harlanem Cobenem i Camilą Lackberg, wywiad z mistrzem fantastyki  Cixin Liu i Radkiem Rakiem-tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike oraz rozmowa z Dorota Sumińską słynną lekarz weterynarii, która opowie nam o swojej najnowszej  książce”Dość” .To tylko niektóre z propozycji, pełny program dostępny jest na stronie www.booktarg.pl .

Gorąco polecamy!