Aktualności

21 czerwca grupa dziewcząt z klasy 2C odwiedziła salon wystawowy Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z pracami dyplomowanymi uczniów z takich dziedzin jak: malarstwo, rzeźba, ceramika , rysunek czy grafika. Przewodnikiem i opiekunem młodzieży był Pan Bartosz Świątecki nauczyciel, artysta streetartowy, który z pasją opowiadał nam o pracach i ich twórcach. Wielobarwność, różnorodność form i zastosowanych technik zrobiła ogromne wrażenie, wprowadzając nas w klimat szeroko pojętej sztuki i kultury. Nie mniejsze wrażenie zrobiła sama szkoła i jej korytarze. Od wejścia zachwyca mnogością i kreatywnością zgromadzonych prac artystycznych. Wycieczka okazała się cennym doświadczeniem i inspiracją do tworzenia własnych form przedstawiania rzeczywistości i alternatywą na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Na pamiątkę spotkania biblioteka otrzymała litografię autorstwa Pana Bartka Świąteckiego. Będzie można ją zobaczyć w naszej bibliotece.

Jan Matejko; Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Uchwalona 3 maja 1791r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego ustawa  regulowała ustrój prawny Obojga Narodów.

Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia.

Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowane są liczne wystawy, wykłady, koncerty i wydarzenia kulturalne. Pełny program znajdziecie na stronie:

zonkil.png

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.Powstanie zakończyło się w połowie maja.Zginęło w nim większość bojowników, natomiast ludność getta deportowano do obozów zagłady.

Symbolem pamięci o powstaniu są żółte żonkile.Marek Edelman jeden z dowódców powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żonkili, które po latach stały się symbolem walki Żydów o godność.

Dziś, organizowane są obchody tego wydarzenia; wywiady, spektakle, filmy. Zachęcamy do zapoznania się z programem, który dostępny jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

images-2.jpeg

Stanisław Herman Lem ur.13 września 1921r. we Lwowie zm.27 marca 2006 w Krakowie.Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40języków i wydano w nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy.Był nie tylko doskonałym pisarzem ale również filozofem,futorologiem, znawcą nauki.W swojej pierwszej książce pt."Astronauci" z 1951r. przewidział powstanie internetu, zmierzch książek papierowych, powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych poświęconych 100 rocznicy urodzin pisarza.

www.lem.pl, www.sztucznainteligencja.pl "2021rokiem Lema", www.culture.pl "Twarze i maski Stanisława Lema" i "13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły", www.tygodnikpowszechny.pl  "Lem o Lemie"

25marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena.Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego "TheTolkien Society".Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tolkienowskim świecie, tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. Na każdy Dzień Czytania Tolkiena, brytyjskie towarzystwo poleca wybrany przez siebie temat.W tym roku jest to "nadzieja i odwaga". Wszystkich sympatyków Tolkiena zapraszamy dziś do lektury, może to być fragment książki lub wiersz. Uczcijmy w ten sposób pamięć wybitnego prekursora literatury fantasy.

John Ronald Reuel Tolkien(ur.03.01.1892, zm.01.09.1973)brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor wielu powieści fantastycznych, a także wierszy i publikacji akademickich. Znał ponad 30języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich.

Joan Miró

Przed nami kolejny lockdown i obostrzenia.Większości z nas trudno odnależć się w nowej rzeczywistości, która dotyka nas w wielowymiarowym aspekcie.Nie mam gotowej na to recepty jak temu zradzić ale podrzucam Wam kilka fajnych miejsc w sieci, które warto regularnie odwiedzać. Autorzy blogów to pasjonaci szeroko pojętej kultury.Piszą ciekawie i angażująco o wystawach, artystach, książkach, otwierając przed nami wielobarwny świat z dziedziny kultury i sztuki.

www.laminerva.pl, www.artinbrief.pl, www.okruchykultury.pl, www.dziewczecogada.wordpress.com, www.posztukiwania.pl, www.patronite.pl

Spędźmy ten czas twórczo!