Aktualności

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId2f645b872e

Drodzy uczniowie:

Nagła zmiana spowodowana pojawieniem się koronawirusa, postawiła przed Wami nowe wyzwania i oczekiwania.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, w tym nauka on-line może sprawić wiele trudności. Biblioteka przygotowała listę stron internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenie się:

 

Akademia Lektur - omówienie lektur szkolnych
EduKanał - opracowania i streszczenia lektur
Opracowania.pl -  zdalne lekcje, testy, zadania i opracowania  z różnych przedmiotów
Pi-stacja - darmowe wideolekcje z matematyki i chemii
Szalone liczby - arkusze maturalne, sprawdziany, testy itp.

 

Zostańcie w domu!

Wykorzystajcie  czas na kreatywne uczenie się oraz czytanie dla przyjemności.

Życzę zdrowia dla Was i Waszych bliskich!

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId67e64e07d9

 

SPOTKANIA AUTORSKIE online

UL z książkamihttps://www.facebook.com/unia.literacka/

Cykl spotkań ze znanymi pisarzami organizowany przez Unię Literacką, czytanie przez twórców fragmentów swoich powieści, rozmowa z widzami;

AUDYCJE RADIOWE

To się czyta – o nowościach wydawniczych z literatury polskiej i obcej. Od poniedziałku do piątku, przed południem, Polskie Radio Program II.

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId8d3dd014c3

 

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena – jednego z najwybitniejszych polskich filozofów. 

Doceniając wielki dorobek naukowy i wkład w polską naukę, w bibliotece szkoły odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu intelektualiście. Wykład poprowadził mgr Karol Zamoyski znawca i wielki pasjonat w zakresie ingardenowskiej ontologii.
Uczniowie oprócz wątków biograficznych i dorobku naukowego Ingardena, mieli możliwość zapoznania się z pojęciem i metodą fenomenologii, która wywarła wpływ na wszystkie ważniejsze kierunki filozoficzne XX w. Prelekcji towarzyszyła prezentacja ważniejszych dzieł autora, między innymi „O dziele literackim”, która została przetłumaczona na dziewięć języków. Wykład stał się z pewnością ważnym impulsem do rozważań nad pojęciem i znaczeniem filozofii dla nauk szczegółowych. Czy jest przydatna, czy nie jest, a jeśli jest, to w jakim sensie?

"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność – inaczej w ogóle nie warto zabierać się do filozofii."
Roman Ingarden

 

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId0ca5e292e5

 Hasłem „Zakochaj się w książce” biblioteka zachęcała uczniów do odwiedzin.

Na specjalnie przygotowanej wystawie zaprezentowano książki o tematyce miłosnej, wśród nich znalazły się takie bestsellery jak: „Tatuażysta z Auschwitz”, „Gwiazd naszych wina”, „Katedra w Barcelonie”, „Zmierzch”, „Cień wiatru”, „Nigdy w życiu” i wiele innych, równie znanych i ciekawych.
Oczywiście nie był to warunek, można było wypożyczyć książki o odmiennej tematyce zgodnie z własnymi preferencjami czytelniczymi. Mikołaj Antolak z klasy 1G kierował się swoją pasją do malarstwa, stąd wybór padł na „Krajobraz z tęczą”. Na wypożyczających czekała również słodka niespodzianka, którą specjalnie na ten dzień przygotowała uczennica z klasy 1C Olga Gorzka. Kto z nas nie lubi niespodzianek?- tym bardziej, jeśli są to babeczki z czekoladą.
Poniżej fotorelacja z akcji

 

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId7fb22e9182

6 lutego 2020r. gościliśmy w bibliotece naszej szkoły pisarkę Joannę Jax, która z pochodzenia jest olsztynianką. Zadebiutowała ona na rynku księgarskim w 2014r. sagą ”Dziedzictwo von Becków”, która w krótkim czasie podbiła serca czytelników w całej Polsce. Spotkanie uczniów klas drugich i trzecich z naszym gościem w brawurowym stylu poprowadziła uczennica klasy 3a Magdalena Żak.
Pisarka opowiadała o kulisach powstawania książek i swoim warsztacie pisarskim. Zainteresowanym uczniom podejmującym własne próby literackie, udzielała rad.
Pytana o swój zawód, odpowiedziała: „jest to najpiękniejszy, ale zarazem najbardziej samotny zawód świata”. Podczas spotkania nie zabrakło też wątków biograficznych i pytań związanych z planami na przyszłość.
Pani Joanna zdradziła nam, że wkrótce ukaże się jej kolejna powieść, którą pod koniec lutego będzie można kupić w księgarniach w całej Polsce. W dowód sympatii biblioteka otrzymała książkę z autografem pisarki pt. „Milczenie Aniołów”.

 

 

 

View the embedded image gallery online at:
https://lo1.olsztyn.pl/index.php/aktualnosci#sigProId65a15999ef

 

W listopadzie klasy 2b i 1f odwiedziły wyjątkową szkołę, jaką jest Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie. Miejsce szczególne, w którym przede wszystkim rządzi niczym nieskrępowana sztuka. Przekonaliśmy się o tym już na starcie, wchodząc do obiektu i klucząc korytarzami szkoły. Ściany wręcz uginają się pod ciężarami obrazów, rzeźb, zachwycając różnorodnością form, kolorami i wyobraźnią. O poziomie „plastyka” świadczy fakt, że od dwóch lat jego uczniowie zajmują pierwsze miejsca w ogólnopolskim przeglądzie rysunku, malarstwa i rzeźby. Naszą artystyczną podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia nowego salonu wystawowego, w którym mogliśmy podziwiać prace dyplomowe absolwentów liceum.


O pracach i ich twórcach opowiadał nam Pan Bartosz Świątecki, pracujący w liceum jako nauczyciel (znany w Polsce i na świecie twórca streetartowy). Odwiedziliśmy też pracownię ceramiki , rzeźby, grafiki komputerowej i malarstwa.
Wycieczka okazała się cennym doświadczeniem. Kontakt z żywym obrazem potrafił pobudzić dużo skuteczniej wyobraźnię niż tekst w podręczniku. Czy było warto? Przekonajcie się sami, odwiedzając salon artystyczny, który jest tuż obok, w bliskim sąsiedztwie naszej szkoły.


Zachęcamy do odwiedzin!