”Tydzień Zakazanych Książek.”

Jest to międzynarodowe święto przypominające o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Tydzień Zakazanych Książek jest wydarzeniem, które ma na celu zwrócenie publicznej uwagi na kwestie cenzury i wycofywania publikacji. Z tej okazji przez cały tydzień będzie można zapoznać się z lekturami, które były objęte cenzurą, a dziś nikogo już nie szokują:

„Archipelag Gułag” Aleksandra Sołżenicyna. Książka była zakazana w ZSRR do 1980 r. z powodów politycznych.
„Buszujący w zbożu” Jerome’a Davida Salingera. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach.
„Doktor Żywago” Borysa Pasternaka. Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.
„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę.
„Paragraf 22” Josepha Hellera. Zakazana była w Ohio (1972 r.), Teksasie (1974 r.) i Waszyngtonie (1979 r.) za obraźliwy język.
„Czerwony Kapturek” braci J. i W. Grimm. Zakazana w Kalifornii za…butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł do babci.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.

Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI  biblioteka zachęca do udziału w konkursie.

Drodzy uczniowie:

Nagła zmiana spowodowana pojawieniem się koronawirusa, postawiła przed Wami nowe wyzwania i oczekiwania.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, w tym nauka on-line może sprawić wiele trudności. Biblioteka przygotowała listę stron internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenie się:

Akademia Lektur - omówienie lektur szkolnych
EduKanał - opracowania i streszczenia lektur
Opracowania.pl -  zdalne lekcje, testy, zadania i opracowania  z różnych przedmiotów
Pi-stacja - darmowe wideolekcje z matematyki i chemii
Szalone liczby - arkusze maturalne, sprawdziany, testy itp.

Zostańcie w domu!

Wykorzystajcie  czas na kreatywne uczenie się oraz czytanie dla przyjemności.

Życzę zdrowia dla Was i Waszych bliskich!

SPOTKANIA AUTORSKIE online

UL z książkamihttps://www.facebook.com/unia.literacka/

Cykl spotkań ze znanymi pisarzami organizowany przez Unię Literacką, czytanie przez twórców fragmentów swoich powieści, rozmowa z widzami;

AUDYCJE RADIOWE

To się czyta – o nowościach wydawniczych z literatury polskiej i obcej. Od poniedziałku do piątku, przed południem, Polskie Radio Program II.

View the embedded image gallery online at:

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena – jednego z najwybitniejszych polskich filozofów.

Doceniając wielki dorobek naukowy i wkład w polską naukę, w bibliotece szkoły odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu intelektualiście. Wykład poprowadził mgr Karol Zamoyski znawca i wielki pasjonat w zakresie ingardenowskiej ontologii.
Uczniowie oprócz wątków biograficznych i dorobku naukowego Ingardena, mieli możliwość zapoznania się z pojęciem i metodą fenomenologii, która wywarła wpływ na wszystkie ważniejsze kierunki filozoficzne XX w. Prelekcji towarzyszyła prezentacja ważniejszych dzieł autora, między innymi „O dziele literackim”, która została przetłumaczona na dziewięć języków. Wykład stał się z pewnością ważnym impulsem do rozważań nad pojęciem i znaczeniem filozofii dla nauk szczegółowych. Czy jest przydatna, czy nie jest, a jeśli jest, to w jakim sensie?

"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność – inaczej w ogóle nie warto zabierać się do filozofii."
Roman Ingarden