Aktualności

      

Jan Matejko; Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

 

Uchwalona 3 maja 1791r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego ustawa  regulowała ustrój prawny Obojga Narodów.

Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

 Akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia.

Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowane są liczne wystawy, wykłady, koncerty i wydarzenia kulturalne. Pełny program znajdziecie na stronie:

https://www.gov.pl/web/kulturaisport/obchody-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja--100-wydarzen-online-i-stacjonarnie 

 

 

 

zonkil.png

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.Powstanie zakończyło się w połowie maja.Zginęło w nim większość bojowników, natomiast ludność getta deportowano do obozów zagłady.

Symbolem pamięci o powstaniu są żółte żonkile.Marek Edelman jeden z dowódców powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żonkili, które po latach stały się symbolem walki Żydów o godność.

Dziś, organizowane są obchody tego wydarzenia; wywiady, spektakle, filmy. Zachęcamy do zapoznania się z programem, który dostępny jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

images-2.jpeg

Stanisław Herman Lem ur.13 września 1921r. we Lwowie zm.27 marca 2006 w Krakowie.Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40języków i wydano w nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy.Był nie tylko doskonałym pisarzem ale również filozofem,futorologiem, znawcą nauki.W swojej pierwszej książce pt."Astronauci" z 1951r. przewidział powstanie internetu, zmierzch książek papierowych, powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych poświęconych 100 rocznicy urodzin pisarza.

www.lem.pl, www.sztucznainteligencja.pl "2021rokiem Lema", www.culture.pl "Twarze i maski Stanisława Lema" i "13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły", www.tygodnikpowszechny.pl  "Lem o Lemie"

25marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena.Święto powstało z inicjatywy angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego "TheTolkien Society".Data nie jest przypadkowa, ponieważ w tolkienowskim świecie, tego dnia obchodzono upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień. Na każdy Dzień Czytania Tolkiena, brytyjskie towarzystwo poleca wybrany przez siebie temat.W tym roku jest to "nadzieja i odwaga". Wszystkich sympatyków Tolkiena zapraszamy dziś do lektury, może to być fragment książki lub wiersz. Uczcijmy w ten sposób pamięć wybitnego prekursora literatury fantasy.

 

 

John Ronald Reuel Tolkien(ur.03.01.1892, zm.01.09.1973)brytyjski pisarz, profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor wielu powieści fantastycznych, a także wierszy i publikacji akademickich. Znał ponad 30języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich.

 

  Joan Miró

  Przed nami kolejny lockdown i obostrzenia.Większości z nas trudno odnależć się w nowej rzeczywistości, która dotyka nas w wielowymiarowym aspekcie.Nie mam gotowej na to recepty jak temu zradzić ale podrzucam Wam kilka fajnych miejsc w sieci, które warto regularnie odwiedzać. Autorzy blogów to pasjonaci szeroko pojętej kultury.Piszą ciekawie i angażująco o wystawach, artystach, książkach, otwierając przed nami wielobarwny świat z dziedziny kultury i sztuki.

www.laminerva.pl, www.artinbrief.pl, www.okruchykultury.pl, www.dziewczecogada.wordpress.com, www.posztukiwania.pl, www.patronite.pl 

Spędźmy ten czas twórczo!

Czy wiesz, że masz wpływ na zmiany klimatu? Sprawdź co możesz zrobić by zapobiec katastrofie.

Przeczytaj najnowsze propozycje książkowe:

David Attenborough: ”Życie na naszej planecie”, Poznań 2021
Bill Gates: „Jak ocalić świat od katastrofy klimatycznej.”, Warszawa 2021

„Po tej lekturze wydaje się, że jest jeszcze szansa, by uratować siebie i świat przed zagładą. Ale to zależy tylko od nas!"
                                                                                                                                                                Krystyna Czubówna