Aktualności

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. UNESCO będzie dzielić się cytatami, wierszami i wiadomościami, aby symbolizować potęgę książek i zachęcać do czytania w jak największym stopniu. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną. W takich okolicznościach zapraszamy uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także branżę książkową i biblioteki do wyrażenia zamiłowania do czytania. Zachęcamy do dzielenia się informacjami z innymi poprzez FACEBOOK #StayAtHome  i #WorldBookDay.

Źródło cytatu: https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

Z okazji ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI  biblioteka zachęca do udziału w konkursie.

REGULAMIN KONKURSU

Drodzy uczniowie:

Nagła zmiana spowodowana pojawieniem się koronawirusa, postawiła przed Wami nowe wyzwania i oczekiwania.

Odnalezienie się w nowej rzeczywistości, w tym nauka on-line może sprawić wiele trudności. Biblioteka przygotowała listę stron internetowych, dzięki którym możecie wspomagać proces samodzielnego uczenie się:

 

Akademia Lektur - omówienie lektur szkolnych
EduKanał - opracowania i streszczenia lektur
Opracowania.pl -  zdalne lekcje, testy, zadania i opracowania  z różnych przedmiotów
Pi-stacja - darmowe wideolekcje z matematyki i chemii
Szalone liczby - arkusze maturalne, sprawdziany, testy itp.

 

Zostańcie w domu!

Wykorzystajcie  czas na kreatywne uczenie się oraz czytanie dla przyjemności.

Życzę zdrowia dla Was i Waszych bliskich!

 

SPOTKANIA AUTORSKIE online

UL z książkamihttps://www.facebook.com/unia.literacka/

Cykl spotkań ze znanymi pisarzami organizowany przez Unię Literacką, czytanie przez twórców fragmentów swoich powieści, rozmowa z widzami;

AUDYCJE RADIOWE

To się czyta – o nowościach wydawniczych z literatury polskiej i obcej. Od poniedziałku do piątku, przed południem, Polskie Radio Program II.

 

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena – jednego z najwybitniejszych polskich filozofów. 

Doceniając wielki dorobek naukowy i wkład w polską naukę, w bibliotece szkoły odbyło się spotkanie poświęcone wybitnemu intelektualiście. Wykład poprowadził mgr Karol Zamoyski znawca i wielki pasjonat w zakresie ingardenowskiej ontologii.
Uczniowie oprócz wątków biograficznych i dorobku naukowego Ingardena, mieli możliwość zapoznania się z pojęciem i metodą fenomenologii, która wywarła wpływ na wszystkie ważniejsze kierunki filozoficzne XX w. Prelekcji towarzyszyła prezentacja ważniejszych dzieł autora, między innymi „O dziele literackim”, która została przetłumaczona na dziewięć języków. Wykład stał się z pewnością ważnym impulsem do rozważań nad pojęciem i znaczeniem filozofii dla nauk szczegółowych. Czy jest przydatna, czy nie jest, a jeśli jest, to w jakim sensie?

"Kto chce być filozofem, musi raz zacząć żyć intelektualnie na własną odpowiedzialność – inaczej w ogóle nie warto zabierać się do filozofii."
Roman Ingarden

 

 

 

 

 Hasłem „Zakochaj się w książce” biblioteka zachęcała uczniów do odwiedzin.

Na specjalnie przygotowanej wystawie zaprezentowano książki o tematyce miłosnej, wśród nich znalazły się takie bestsellery jak: „Tatuażysta z Auschwitz”, „Gwiazd naszych wina”, „Katedra w Barcelonie”, „Zmierzch”, „Cień wiatru”, „Nigdy w życiu” i wiele innych, równie znanych i ciekawych.
Oczywiście nie był to warunek, można było wypożyczyć książki o odmiennej tematyce zgodnie z własnymi preferencjami czytelniczymi. Mikołaj Antolak z klasy 1G kierował się swoją pasją do malarstwa, stąd wybór padł na „Krajobraz z tęczą”. Na wypożyczających czekała również słodka niespodzianka, którą specjalnie na ten dzień przygotowała uczennica z klasy 1C Olga Gorzka. Kto z nas nie lubi niespodzianek?- tym bardziej, jeśli są to babeczki z czekoladą.
Poniżej fotorelacja z akcji