norwid cyprian portret 1_6247935.jpg     Cyprian Kamil Norwid

24 września 2021roku mija 200 rocznica urodzin C.K.Norwida wybitnego twórcy romantycznego, poety, pisarza, filozofa, rzeźbiarza, malarza i rysownika. Niedoceniony i niezrozumiany za życia, zmarł samotnie w Paryżu w 1889r. Zauważony został wiele lat po śmierci, za sprawą Zenona Przesmyckiego-Miriama, wydawcy czasopisma "Chimera".Norwid do historii literatury przeszedł dzięki swojej poezji.Był mistrzem posługiwania się językiem i twórcą znakomitych neologizmów.Jego twórczość zachwyca bogactwem słownictwa, inteligentną ironią i wyrafinowanym humorem.

"Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,

dwie tylko:poezja i dobroć...i więcej nic...

[C.K.Norwid, do Bronisława Z.]

Więcej informacji na temat tego wszechstronnego pisarza i artysty znajdziecie na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie;

www.wmbp.olsztyn.pl oraz na stronie www.culture.pl

Myśl nieszablonowo i wykaż się swoją kreatywnością!

Przedmiotem konkursu jest wykonanie zdjęcia, które polega na wkomponowaniu okładki książki w otoczenie.

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody książkowe!

Zdjęcia w formacie jpg należy wysłać na adres:

Na prace czekamy do 8 października.Zdjęcia zostaną zaprezentowane w bibliotece oraz udostępnione w gazetce szkolnej "Merkuriusz"

Daj się ponieść wyobraźni i pokaż swoją drugą twarz!

REGULAMIN

21 czerwca grupa dziewcząt z klasy 2C odwiedziła salon wystawowy Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Wydarzenie było niepowtarzalną okazją do zapoznania się z pracami dyplomowanymi uczniów z takich dziedzin jak: malarstwo, rzeźba, ceramika , rysunek czy grafika. Przewodnikiem i opiekunem młodzieży był Pan Bartosz Świątecki nauczyciel, artysta streetartowy, który z pasją opowiadał nam o pracach i ich twórcach. Wielobarwność, różnorodność form i zastosowanych technik zrobiła ogromne wrażenie, wprowadzając nas w klimat szeroko pojętej sztuki i kultury. Nie mniejsze wrażenie zrobiła sama szkoła i jej korytarze. Od wejścia zachwyca mnogością i kreatywnością zgromadzonych prac artystycznych. Wycieczka okazała się cennym doświadczeniem i inspiracją do tworzenia własnych form przedstawiania rzeczywistości i alternatywą na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Na pamiątkę spotkania biblioteka otrzymała litografię autorstwa Pana Bartka Świąteckiego. Będzie można ją zobaczyć w naszej bibliotece.

Jan Matejko; Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

Uchwalona 3 maja 1791r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego ustawa  regulowała ustrój prawny Obojga Narodów.

Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.

Akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia.

Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowane są liczne wystawy, wykłady, koncerty i wydarzenia kulturalne. Pełny program znajdziecie na stronie:

zonkil.png

Powstanie w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.Powstanie zakończyło się w połowie maja.Zginęło w nim większość bojowników, natomiast ludność getta deportowano do obozów zagłady.

Symbolem pamięci o powstaniu są żółte żonkile.Marek Edelman jeden z dowódców powstania, co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żonkili, które po latach stały się symbolem walki Żydów o godność.

Dziś, organizowane są obchody tego wydarzenia; wywiady, spektakle, filmy. Zachęcamy do zapoznania się z programem, który dostępny jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

images-2.jpeg

Stanisław Herman Lem ur.13 września 1921r. we Lwowie zm.27 marca 2006 w Krakowie.Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego książki przetłumaczono na ponad 40języków i wydano w nakładzie przeszło 30 milionów egzemplarzy.Był nie tylko doskonałym pisarzem ale również filozofem,futorologiem, znawcą nauki.W swojej pierwszej książce pt."Astronauci" z 1951r. przewidział powstanie internetu, zmierzch książek papierowych, powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych poświęconych 100 rocznicy urodzin pisarza.

www.lem.pl, www.sztucznainteligencja.pl "2021rokiem Lema", www.culture.pl "Twarze i maski Stanisława Lema" i "13 przepowiedni Lema, które się sprawdziły", www.tygodnikpowszechny.pl  "Lem o Lemie"