Na początku wakacji zwycięzcy I Warmińsko-Mazurskiego Turnieju Debat Oksfordzkich (Aleksandra Lipowska, Weronika Ziarek, Adam Ciejek oraz Łukasz Michnik) wraz z opiekunem byli na wyjeździe studyjnym w Brukseli. Wyjazd to nagroda ufundowana przez Panią Europoseł Profesor Barbarę Kudrycką. W trakcie naszego pobytu w Belgii odwiedziliśmy trzy miejscowości: malownicze miasteczko Leuven, Brukselę oraz Brugię, zwaną flamandzką Wenecją. W Brukseli zobaczyliśmy m.in. Atomium, Park Mini Europa, Grand Place i wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Można by pomyśleć, iż Bruksela „sikaniem stoi”, ponieważ znajdują się tutaj: Manneken Pis czyli figurka sikającego chłopca, jak również Jeanneke Pis-figurka sikającej dziewczynki i Zinneke Pis, czyli figurka sikającego psa.
Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego oraz spotkanie z Panią Europoseł Profesor Barbarą Kudrycką. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy prelekcji na temat sytuacji kryzysowej w Grecji, można też było zadawać pytania na wszelkie tematy związane z UE. Po zwiedzeniu Parlamentu Europejskiego udaliśmy się na Grand Place na wspólną kolację z Panią Profesor, gdzie mieliśmy okazję degustować lokalny przysmak, czyli mule.
Oprócz Parlamentu Europejskiego zwiedziliśmy również Dom Polski Wschodniej, gdzie znajdują się przedstawicielstwa pięciu województw tzw. ściany wschodniej. Dyrektor Domu Polski Wschodniej, Pani Małgorzata Wasilenko , wygłosiła prelekcję na temat działalności DPW ,następnie był czas na zadawanie pytań i dyskusję. Dowiedzieliśmy się między innymi, że poprzednim właścicielem imponującej kamienicy, którą zajmuje DPW, był nieżyjący już wokalista znanego dyskotekowego zespołu Boney M oraz, iż wnętrza były pomalowane na kolor różowy.
Informacje o naszej wizycie w Brukseli znajdują się również na stronie Pani Profesor Kudryckiej oraz Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć a w nowym roku szkolnym do wstąpienia w szeregi SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO EUROJEDYNKI.


Opiekunowie SKE EuroJedynki: Elżbieta i Robert Szczepkowscy